
Френски сорт. Узрява началото на август. Дърветата са с малки размери. Плодовете са едри до много едри. Кожицата е тъмнооранжева с красив руменец от към слънчевата страна. Плодовото месо е плътно с много добро качество. Сортът е с добра устойчивост към ниски температури и рано кафяво гниене, понася транспорт и манипулация.

Получена от семе от неизвестен кайсиев сорт от Румъния в Дряново преди около 50 години. Дървото е умерено растящо, с прибрана корона в млада възраст и обратно конусовидна до разлата по-късно. Цъфтежът е средно ран. Родовитостта му е умерена, нередовна. С добра устойчивост е на повратни студове. Плодовете узряват в края на юли, 9-10 дни след Унгарската. Те са едри, със средно тегло около 45грама, сплеснати отстрани към върха. Кожицата е тънка, оранжево-жълта, със зачервяване с виолетов оттенък от огряваната страна. Месото е оранжево-жълто, нежно, сочно, сладко-възкисело, ароматно. Костилката е едра, отделя се не много добре от месото. Ядката е сладка. Плодовете издържат много добре на транспорт, подходящи за прясна консумация и преработка.

Дървото е силнорастящо, с разлата средно гъста корона. Плододава предимно върху майски букетчета и шпорци. Цъфтежът е средно ран. Сортът е самостерилен. Опрашва се от Унгарска, Краснощеки, Луизетова. В плододаване встъпва 4-5 години след засаждането. Родовитостта му е много добра.
Средно устойчив е на засушаване. Плодовете узряват средно рано, в началото на второто десетдневие на юли, 2-4 дни преди Унгарска. Те са много едри (52 х 42 х 43 мм.), със средно тегло 53 г., овалнояйцевидни, със заострен връх. Кожицата е тънка, здрава, с фин мъх, не се бели от месото, белезникавокремава или розово-жълта, подовете са красиви. Месото е жълтокремаво, умерено плътно, много сочно, много сладко, слабо възкисело, с приятен аромат, наподобяващ праскова, с много добро качество. Костилката е средно едра (30 х 11 х 19 мм.), със средно тегло 2,5 г., съставляващо 4,7 % от теглото на плода, ланцетовида, светлокафява, със слабо грапава повърхност, леко се отделя от месото. Ядката е сладка.
Плодовете се отличават с високо съдържание на сухо вещество (21,71%) и високо захарно съдържание (15,68%). Издържат добре на транспорт. Имат добра съхраняемост. Подходящи са за консумация в прясно състояние и отлични за компот и сушене. От тях се приготвят най-доброкачествените компоти.

Дървото е умерено растящо, с кълбовидна, умерено гъста корона. Скелетните клони излизат под немного остър ъгъл. Добре са гарнирани с обрастваща и плододаваща дървесина. Цъфтежът е средно ран. В плододаване встъпва четири години след засаждането. Отличава се с добра устойчивост на късно кафяво гниене и ниски температури. Плодовете узряват през третото десетдневие на юли, седем дни след Унгарска кайсия, зреенето е дружно и позволява механизирано прибиране на подовете. Те са едри (44 х 42 х 38 мм.), със средно тегло 44 г., с леко грапава повърхност. Дръжчената ямичка е широка с врез при основата. Кожицата е оранжева, с руменец по огряната страна, появяващ се още преди началото на зреенето. Месото е оранжево-жълто, сочно, стегнато, сладко-възкисело, ароматично, с много добро качество. Костилката е средно едра (28 х 11 х 20 мм.), със средно тегло 2 г., съставляващо 4,5 % от теглото на плода, елиптична, силно сплесната отстрани, с добре очертан гребен, отделя се от месото. Ядката е сладка.
Плодовете издържат на манипулация и транспорт. Съхраняват се до 8-10 дни. Подходящи са за консумация в прясно състояние и за преработка в компот, конфитюр и нектар.

Дървото е умеренорастящо с обратнопирамидална, заоблена, прибрана корона. Скелетните клони и разклонения са дебели, здрави. Клоните са обрасли добре с растежна и плододаваща дървесина. Цъфтежът е средно късен. Плододава изобилно. Студоустойчивостта му е над средна. Плодовете узряват през първото десетдневие на август. При презряване не окапват. Те са средно едри, със средно тегло 45g., кълбовидно-яйцевидни, сплеснати отстрани, с характерно симетрични половинки. Кожицата е средно дебела, зеленикаво-оранжева преди узряване. Месото е жълто до оранжево, стегнато, сочно, сладко-кисело, ароматично, с много добро качество. Костилката е едра, със средно тегло 2, 8 g., съставляващо 6, 2% от теглото на плода, сплесната отстрани, с остър гребен, светлокафява, лесно се отделя от месото . Ядката е сладка, със средно тегло 1 g. Технологична характеристика: Плодовете издържат много добре на манипулация и транспорт. Подходящи са за механизирано прибиране. Могат да се съхраняват до седем дни. Те са много добра суровина за консервната промишленост. От тях се получават компоти с отлично качество.

Произход: Сортът е от афганистански произход.
Aгробиологична характеристика: Дървото е слаборастящо, подходящо за интензивни насаждения. Плодовете са много едри с добър външен вид. Зреят около една седмица след Унгарска. Имат много добро качество.


Дървото е умеренорастящо. Короната е прибрана, обратноприрамидална, рядка. Скелетните клони излизат под ъгъл около 450. Цъфтежът е средно късен. В пододаване встъпва четири години след засаждането и плододава изобилно. Умерено чувствителен е на ранно кафяво гниене и бактериална сачмянка. Чувствителността му на ниски температури е средна. Плодовете узряват в края на юни - първото десетдневие на юли, няколко дни преди Кишиневска ранна. Те са сравнително дребни (45 х 45 х 40 мм.), със средно тегло 30 г., кълбовидни, с пресечена основа и равна връхна част, със слабо грапава повърхност. Коремният шев е добре изразена бразда, а в основата на плода представлява цепнатина. Кожицата е умерено здрава, оранжева, като в по-голямата си част е интензивно румена. Месото е интензивно оранжево, плътно, сочно, приятно възкисело, ароматично, с много добро качество. Костилката е дребна (25 х 10 х 18мм.), със средно тегло 0,9 г., съставляващо 3% от теглото на плода, отделя се лесно от месото. Ядката е горчива. Плодовете издържат добре на манипулация и транспорт. Имат добра съхраняемост – могат да се съхраняват до шест дни. Подходящи са за консумация в прясно състояние и много добри за преработка в компот и нектар.