
Плевен е бял десертен сорт грозде. Селектиран е в Института по лозарство и винарство – Плевен през 1961 г. от К.Стоев, Й.Иванов, З.Занков и В.Вълчев, чрез кръстосването на сортовете Италия и Янтар. Утвърден е през 1968 г. Разпространен е слабо във всички лозарски райони на страната.
Ранозреещ сорт - узрява в средата на август. Лозите се отличават със силен растеж и сравнително добра родовитост.
Гроздовете са средно големи до големи, конични, понякога крилати, рехави до много рехави, с изравнени по големина едри до много едри по форма, продълговати зърна. Кожицата на този сорт грозде е дебела, крехка, жълто-зелена. Месото е хрупкаво, сочно, с хармоничен вкус.
Издръжлив на транспортиране и съхранение. Консумира се в прясно състояние, подходящ е и за консервиране.

Супер ран Болгар е бял десертен сорт грозде. Селектиран е в Института по лозарство и винарство – Плевен чрез кръстосването на сортовете Италия и Янтар.
Лозите са силно растящи с добра родовитост и добивност (средния добив от декар е 1000-1500 кг). Ранен сорт : гроздето узрява в първите дни на август. Лозите са чувствителни на оидиум, мана и ниски зимни температури. Гроздето е устойчиво на сиво гниене.
Гроздът е средно голям до голям, коничен, полусбит, коничен или крилат с едно крило. Зърното е едро до много едро, продълговато покрито с тънка, жилава, жълто-зелена до кехлибарена кожица. По външен вид наподобява сорта Болгар.
Използва се за прясна консумация. Отличава се с добра транспортабилност.

Брестовица е бял десертен раннозреещ сорт грозде. Селектиран е през 1961 г. в Института по лозарство и винарство - гр.Плевен от Й.Иванов, В.Вълчев, К.Стоев и З.Занков чрез кръстосване на сортовете Италия и Янтар. Утвърден е от през 1982 г. Разпространен е на малки площи в почти всички лозарски райони на България.
Гроздовете са средно големи, конични, често крилати с едно крило, полусвити до рехави. Зърната са много едри, с продълговатоцилиндрична форма и към върха заоблени. Кожицата е дебела, еластична, жълто-зелена до кехлибареножълта, с дебел слой восъчен налеп. Консистенцията е месеста, сочна. Вкусът е приятен и хармоничен, с лек мискетов аромат.
Брестовица е едроплоден, ранозреещ десертен сорт грозде. Гроздето му узрява през втората половина на август. Той е силно растящ, с добра родовитост и висока добивност. Склонен е към изресяване и милерандаж. Гроздето е сравнително устойчиво на напукване и сиво гниене. За Брестовица са подходящи по-богати и дълбоки, леки по механичен състав почви при поливни условия.
Гроздето е устойчиво за транспортиране и съхранение. Сортът има ценни стопански качества и е включен в Националната сортова листа на България като основен за производство на десертно грозде.

Болгар е вид десертен сорт грозде, той е най-ценният десертен сорт грозде в България, гроздето на който се използва главно за прясна консумация. Има произход от Мала Азия. Широко разпространен в България, Гърция, Турция, Италия, Испания и Австралия. Познат е още с имената :Карабурну, Афуз Али, Датие де Бейрут, Болгар, Алепо, Розаки, Розакия, Розети, Реджина и др.
Най-добре плододават лозите, които се отглеждат на дълбоки, свежи, хумусно-карбонатни черноземи на льосова основа, канелено-горски и алувиално-наносни почви.
Отличава се с големи до много големи конични, крилати, полусбити до рехави гроздове. Зърната на този сорт грозде са много големи, продълговатоцилиндрични, понякога яйцевидни, хрупкави, с хармоничен вкус. Кожицата е дебела, здрава, но не е жилава, кехлибареножълта, понякога с ръждиви петна по огряваната от слънцето страна.
Опитите, проведени в България показват, че под влияние на вегетационните поливки добивът от сорта Болгар се увеличава с 24 - 200 процента

Италия десертен сорт грозде, селектиран в Италия през 1911 г. от Луиджи и Алберто Пировано, където има по-значително разпространение. Кръстоска на сортовете Бикан и Хамбургски мискет. Разпространен е в почти всички лозарски страни, но не е водещ сорт. В България се среща на малки площи във всички лозарски райони.
Известен е и с имената: Италиански мускат, Мускат Италия, Пировано 65, Голдони.
Лозите са силно растящи със средна родовитост. Лозите се нападат от гъбни болести и неприятели. Чувствителни са на ниски зимни температури. Склонен е на изресяване.
Италия е късно зреещ сорт. Гроздето узрява през втората половина на септември.
Гроздът е среден до голям (17,9/10,6 см), коничен, полусбит, понякога разклонен. Средната маса на един грозд е 210-420 г. Зърната са много едри (23,8/20,6 мм), продълговати с изпъкнали страни. Кожицата е тънка, жилава, златистожълта, понякога с ръждиви петна от огряната от слънцето страна, с изобилен восъчен налеп. Консистенцията е месесто-сочна, с хармоничен силен мискетов вкус.
Италия е типичен десертен сорт. Гроздето му натрупва достатъчно захари (16-18 %) при умерено съдържание на титруеми киселини (5-6 г/дм3). Издръжлив е на дълъг транспорт и съхранение.


Хамбургски мискет е десертен сорт грозде. Получен е чрез кръстосването на сортовете Александрийски мискет и Тролингер в края на ХІХ век в Пировано, (Италия).
Познат е и с имената : Мускат де Хамбург, Мускат черен александрийски, Тамайоза негра Хамбург, Хамбургски мускат и др.
Разпространен е във Франция, Унгария, Румъния, Гърция, Тунис, среща се в САЩ, Аржентина и в други лозарски страни. В България се среща в цялата страна, но на по ограничени площи.
Дава добри резултати на хълмисти леки почви и при по-голяма въздушна влажност. Склонен е към изресяване. Гроздето узрява в първите дни на септември. Подходящ е за отглеждане в цялата страна. Лозите се отличават с добра родовитост. Добивът от лоза е между 3-6 кг., а от декар 1000-2000 кг.
Гроздът е средно голям, разклонен, силно рехав. Зърната са средно големи до големи, кръгли и овални, виолетово-сини, покрити с восъчен налеп. Кожицата е плътна и жилава. Вътрешността е месеста и сочна. Има фин вкус и приятен мискетов аромат. Сортът се отличава с висока захарност и киселинност. Гроздето е устойчиво при транспорт и може да се съхранява 2-3 месеца. Освен за пряка консумация се използва за производство на гроздов сок, компоти, както и за приготвяне на мискетови вина и ракии.

Алфонс Лавале е червен десертен сорт грозде с произход от Франция. Сортът е получен около 1860 г. в Орлеан (Франция) от свободно опрашване, вероятно от сорта Биволско око. Освен във Франция е разпространен още в Италия, Португалия, Румъния, Калифорния, Аржентина, Чили, Южна Африка, Турция и Израел. Познат е и с наименованията: Сливова лоза и Рибе. Средно до късно зреещ сорт. Гроздето му узрява през втората половина на септември. Лозите са със среден до силен растеж. Най-добре се проявява в топли райони с южно изложение на терена и сравнително богати почви. Реагира положително на повишена почвена и атмосферна влажност. Гроздовете са средно големи (15,4/9,0 см), полусбити, цилиндрично-конични, често с едно или две крила. Средната маса на грозда е 280 г. Зърната са едри (21,3/19,6 мм), сферични или слабо овални, често в основата сплеснати, а понякога с продълговати вдлъбнатини, които ги правят ребристи. Консистенцията е месесто-хрупкава, вкусът плодов, напомня слива. Кожицата е дебела, крехка, тъмносиня, с обилен восъчен налеп. Средната маса на едно зърно е 6,5 г. Алфонс Лавеле е един от най-добрите средно до късно зреещи червени десертни сортове. Гроздето натрупва достатъчно захари (17-18 %) при умерено съдържание на титруема киселинност (6,0-6,5 г/куб, дм). Издръжлив е на дълъг транспорт, може да се съхранява при контролирани условия.
Сортът Рубин е създаден в Института по лозарство и винарство — Плевен чрез кръстосване на сортовете Небиоло и Сира (Шираз). Утвърден е от Държавната сортова комисия и е разпросранен в районите на сорта Гъмза Лист — среден, овален надлъжно, средно до силно нарязан, 5-делен, гол. Петурата е загъната нагоре блюдообразно, с гладка првърхност. Очертанието на средната лапа образува тъп ъгъл. Горните врязове са средно дълбоки или дълбоки, затворени, с яйцевиден отвор и заострено дъно, понякога отворени, лировидни. Долните врязове са плитки до средно дълбоки, отворени, с успоредни страни и остро дъно. Опашният вряз е отворен, стреловиден, много широк. Зъбите са малки, триъгълни, с тясна основа. Нерватурата до първото разклонение отгоре и отдолу е оцветена виненочервено. Дръжката е къса, гола, оцветена виненочервено. Есенната окраска на листа е червена. Цвят — двуполов. Грозд — среден, коничен, полусбит до сбит. Дръжката е средно дълга, дебела, в дървесинена в основата, жилава. Зърно — дребно, сферично, синьочерно, с изобилен налеп. Ципата е тънка, жилава. Месото е сочно, с хармоничен вкус. Дръжчицата е средно дълга, тънка, с малко конусовидно ложе. Рубин е средно зреещ винен, сорт. Гроздето му узрява през първата половина на септември. Развива се добре ла хълмисти терени с достатъчно дълбоки, средно богати почви. Има силен растеж, добра родовитост и среден добив. Гроздето му е издръжливо на напукване и гниене. След узряване стафидира и увеличава захарното си съдържание. От гроздето му, при добра технология, могат да се получават качествени трапезни, полусладки и сладки вида. Те се отличават с тъмночервен цвят, екстрактивност и добър хармоничен вкус. Вината имат потенциал за стареене.

Кардинал е червен десертен сорт грозде с произход от САЩ. Сортът е създаден в Калифорния през 1939 г. чрез кръстосване на сортовете Фламе Токай и Алфонс Лавале. Широко разпространен в България, Сърбия , Франция и Италия. В България сортът е внесен през 1962 г., след което започва неговото бързо разпространение.
Ценен ранен десертен сорт. Узрява през първата половина на август.
Гроздовете са средно големи до големи, най-често рехави, разклонени. Зърната са едри, с овална форма и слабо изразени надлъжни ребра. Кожицата е тъмновиолетова, средно дебела, крехка. Месото е хрупкаво, приятно на вкус, със слаб мискетов аромат. Зърната са неизравнени по големина.
Използва се за прясна консумация и за приготвяне на сокове и компоти. Отличава се с висока родовитост, добивност и добра транспортабилност.

Султанина е бял среднозреещ безсеменен десертен сорт грозде, произхождащ от Средна Азия и Близкия Изток. Широко разпространен в Иран, Ирак, Афганистан, Сирия, Турция, Гърция, САЩ, Австралия, Чили и Китай. Среща се и в България, най-вече в южните по-топли райони.
Известен е и под наименованията : Бяло едро без семе, Бял кишмиш, Ак кишмиш, Аг кишмиш, Жълт кишмиш, Томпсън сидлис (САЩ).
Гроздето е сравнително устойчиво на сиво гниене. Лозите са чувствителни към ниски температури и засушаване. Проявяват склонност към изресяване. Зрее през втората половина на септември.
Гроздове средни, цилиндрично-конични, крилати, със средна плътност и маса около 180-230 гр. Зърната са малки, овални, жълто-зелени или янтарно-жълти. Кожицата е тънка, прозрачна. Консистенцията е месеста, с приятен вкус. Типично десертен сорт. Гроздето му се използва главно за производство на стафиди, за консумация в прясно състояние и за производство на сладка.